Elektronik Ticaret ve Reklam

Elektronik Ticaret ve Reklam
04.06.2020
826
elektronik ticaret ve reklam
  • e-ticaret ve reklam, elektronik ticaret ve reklam; Modern teknolojinin, bilgi ve iletişim teknolojilerinin küresel alanda hızla yayılması kişiler arasındaki etkileşimin zaman ve mekana dayanmadan artmasına, aynı zamanda ürün ve hizmetlerin sınırlar ötesindeki insanlara ulaşmasına imkan vermiştir.

Bu değişim bütünleşik pazarlama iletişimi açısından değerlendirildiğinde reklam bu karmanın içerisinde önemli bir rol oynamakla beraber tek başına yetersiz kalmaktadır. Gronstedt’e göre bilgi teknolojilerinin hızla gelişimi entegre iletişimi beraberinde getirmiştir ancak teknoloji hala bir araç konumundadır, çünkü hiç kimse tek başına teknolojiyle büyük bir başarı sağlayamaz (Anders Gronstedt, Müşteri Yüzyılı Dünya Lideri Şirketlerden Entegre Pazarlama ve İletişim Dersleri, Tanju Kalkay (çev.), 1. Basım, İstanbul: Mediacat Yayınları, 2003, s. 270). Ancak dijital iletişim ileride bugünkü halinden çok daha güçlü olacaktır; Internet’in ilk yıllarında pazarlamacıların bu aracı sadece elektronik posta ve tarayıcılar için kullanabileceklerini düşünmeleri ve günümüzde Internet’in pazarlama ve reklam faaliyetleri açısından geldiği nokta bu hızlı ilerlemenin göstergesidir.

21.yüzyıl, tüketicinin pazarda egemen olduğu bir yüzyıldır, artık pazarlamaanlayışları tüketici odaklı felsefeler üzerine oluşturulmaktadır. Çünkü işletmeleri kitlesel pazarlama anlayışlarının ötesine geçmeye zorlayacak yeni koşullar meydana gelmektedir. Tüketici odaklı bir anlayışın ortaya çıkmasındaki en önemli etkilerden bir bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerdir. Bu teknolojik gelişmeler günümüz insanın kendi için en uygun olan ürün ve hizmetler hakkında zaman ve mekanı önemsemeden bilgiye ulaşmasını ve hatta satın alma faaliyetlerini de bu teknolojiler üzerinden gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Tüm bu gelişmeler şirketleri de elektronik pazarlama faaliyetleri içerisinde bulunmaya itmiştir. Bu doğrultuda şirketler, çeşitli etkileşim özellikleri gösteren iletişim araçlarını kullanmaya başlamışlardır. Bu araçların içerisinde Internet, şirketlerin elektronik pazarlama uygulamalarını yoğunlukla gerçekleştirdikleri etkileşimli bir ortam olarak değerlendirilir. Internet’in daha çok tercih edilmesindeki nedenler, düşük maliyet, geniş coğrafi alanlara ulaşım, hız olarak sıralanabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Marka Danışmanı
Marka Danışmanı
Merhaba,
Çevrimiçiyiz bilgi almak ister misiniz?