Marka ve Markalaşmak Akıl İşidir

Marka ve Markalaşmak Akıl İşidir
06.10.2020
1.445
Marka ve Markalaşmak Akıl İşidir

Alabileceğiniz en önemli pazarlama kararı, bir ürüne ne ad vereceğinizdir.
(Jack Trout)
Markanız sizin güçlü yanlarınızın ve becerilerinizin, değerlerinizin ve tutkularınızın ifadesi olmalıdır. Rakipleri taklit etmek yerine, özgünlük anlayışı öne çıkarılmalıdır.

Yaşam standartlarının yükseltilmesi isteği ve insan doğasının doyumsuzluk
sınırı ile sınırsız gelişen akıl faaliyetleri ve sanayideki rekabet, insanı yenilik yapmaya zorlamaktadır. İnsanlar doyumsuz olan istekleri ile oluşan yeni ürünler ve hizmetler talep ederken, bunların arzını gerçekleştirecek olan üretici sanayi ise hem pazarın isteklerini gerçekleştirmek için, hem de
sektördeki rakiplerinin önünde tercih edilebilir olmak için yenilik yapmak zorundadır.

Farkınız markanız, markanız farkınızdır.
Markanız için araştırın ;

İş yapacağınız alanlar da tescilli mi ?
Web sitesi olarak kullanıma açık mı ?
Başka diller de farklı komik veya argo bir anlamı var mı ?
Başkaları tarafından kullanılıyor mu ?

Geleceğe yatırım yapan girişimcilere ilk önce markalarını tescil ettirmeleri önerilir. Marka ürünün kefilidir. Marka değeri yüksek ürün, kullanıcısına kalite sözü verir. Onu tanıdıklarından farklılaştıracağını ve kalabalıklardan öne çıkaracağını vaat eder . Markalaşmış bir ürün, yeniliği ve öncülüğü, istikrarı ve tutarlılığı modayı ve trendleri “bende bulabilirsin” der. Uluslar arası standartları ve kaliteyi , satış sonrası hizmeti ve güveni “ben sana sağlarım” der.

Tüketici açısından markalar çeşitli avantajlar içerir. Marka, tüketiciyi , ihtiyacını gidermek için gerekli ürünü arama ve çeşitli isimler üzerinde karar verme zahmetinden kurtarır. Tüketici, ürüne ait olası riskleri ortadan kaldırmak amacıyla da markaya yönelir. Böylece, markadaki kaliteyi ve bunda sürekliliği bildiği için kendini güvende hisseder. İyi günde, kötü günde, krizlerde, felaketlerde markanızı koruyacak bir ortamınız var mı ?

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Marka Danışmanı
Marka Danışmanı
Merhaba,
Çevrimiçiyiz bilgi almak ister misiniz?