Sosyal Medya – Social Media

Sosyal Medya – Social Media
24.09.2020
631
Sosyal Medya – Social Media

Yaşantımızda ne ifade ediyor ve yaşantımızın neresinde bulunuyor ? Bu sorunun cevabını bulmak için çaba sarfetmek gerekiyor. Yaşantımızın vazgeçilmezi olarak ön sıralarda yer alan bu mecrayı yakından tanımamız gerekiyor. Bir sosyal etkileşim ortamı olan , yüksek oranda erişilebilir ve ölçeklenebilir yayıncılık yol, yordam ve tekniklerinden oluşmaktadır. Sosyal medya ile İnternet tabanlı teknolojiler, etkileşimli iletişime dönüşmektedir. Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn, Jive, Telligent, Chatter ve wiki’ler ile İnternet güncesi olarak isimlendirebileceğimiz blog’lar benzeri uygulamalar sosyal medya örnekleri arasında sayılabilir. Sosyal medyada; önceki İnternet veya TV ortamlarındaki uygulamalara göre başlıca farklılık, sosyal medyanın karşılıklı iletişime ve çok yönlü bilgi değişimine imkân vermesidir (Kara, 2013: 18). Lon Safko (2010:3) sosyal medyanın, bizim sosyal olmak için kullandığımız medya olduğunu söylemektedir. Boyd ve Ellison (2004),

Sosyal ağ sitesi olarak isimlendirdikleri sosyal medya için;

1- Sınırlandırılmış bir sistemde kullanıcıların tam veya yarı açık profil tanımladıkları,
2-Bir bağlantı paylaştıkları diğer kullanıcı listesini eklemledikleri ve
3- Onların ve onlara bağlı olanların sistem içindeki bağlantı listelerini görüp taradıkları web tabanlı servisler tanımını yapmaktadırlar.

Sosyal medyanın günümüzdeki önemini sadece sohbet veya eğlence ile sınırlamamak gerekir. Bu yeni yönelim, en yaygın kullanım alanlarında birisini iş dünyasında bulmaktadır. Sosyal medyanın bugüne kadar bilinen medya türlerinden ayrımının; tek yönlü bilgi aktarımının en az iki yönlü ve eş zamanlı olmaya dönmesi olduğu söylenebilir (Kara 2013: 14, 18).

Sosyal medya, İnternetin ve akıllı cep telefonları gibi yeni iletişim araçlarının sağladığı imkânlarla zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldırmaktadır. Bu şekliyle sosyal medya; eğlenceden eğitime, işten yardımlaşmaya kadar pek çok alanı etkisi altına almaktadır. Sosyal medyanın bir diğer özelliği, bu ortamdaki içeriğin büyük ölçüde doğrudan bu medyanın tüketicileri olan insanlar tarafından üretilmesidir. Bu nedenle sosyal medya ortamında, iş dünyası açısından tüketici ve müşteri bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Sosyal medya; sosyal iletişim boyutu bir yana, önümüzdeki dönemde iş dünyasını, iş kültürünü ve iş yapma modellerini çok daha fazla etkileyecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Marka Danışmanı
Marka Danışmanı
Merhaba,
Çevrimiçiyiz bilgi almak ister misiniz?