Google Alışveriş Reklamları

Anasayfa » Hizmetler » Google Hizmetleri » Google Alışveriş Reklamları
Google Alışveriş Reklamları

Diğer adıyla Ürün Listeleme Reklamları, özellikle e-ticaret gerçekleştiren perakendeci web siteleri için geliştirilmiş bir Google reklam çözümüdür.

Alışveriş kampanyalarıyla, resim, ürün adı, fiyat, işletme adınız ve daha fazlasını içeren bir reklam biçimi olan Ürün Listeleme Reklamlarını kullanarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Alışveriş reklamları, Google Arama sonuçları arasında resimli, fiyatlı reklamlar yayınlamanıza olanak tanıdığı için, müşterilerin ilgisini çekme ihtimali çok yüksektir.

Google Alışveriş (Ürün Listeleme / Merchant Center) Reklamları

Google Alışveriş Reklamları Nedir?

Google Alışveriş reklamları, sitenizde bulunan ürünlere tek tek reklam oluşturmadan, ürünlerimizin özelliklerini, resimlerini, fiyatlarını ve promosyonlarını feed olarak eklenmesine izin verip bunları reklamlarda dinamik olarak değiştirerek gösteren bir Adwords reklam biçimidir.

Google Alışveriş reklamları sadece e-ticaret siteleri yani alışveriş siteleri için kullanılabilmektedir.

Google Alışveriş Reklamları Nerede Gösterilir?

Google Alışveriş Reklamları, arama sonuç sayfasının en üst kısmında ürün resmi ile birlikte köşesinde sponsorlu yazısı bulunan bölümde gösterilir. Google alışveriş sonuçları reklamları yani ürün listeleme reklamları rekabet ve alaka durumuna göre arama sayfasının sağ tarafında da kare boyutlarında gösterilebilmektedir.

Google Alışveriş Reklamları Bize Neler Kazandırır?

Google Alışveriş Reklamlarının en büyük avantajlarından biri reklamların sergilendiği alandır. Reklamların sayfanın en üst kısmında görünmesi bu reklamların satışa dönüşme olasılığını büyük oranda arttırmaktadır.

Ayrıca Google Alışveriş Reklamları sayesinde , müşteriler aradıkları ürünlerin görsellerini görür ve gereksiz tıklama olasılığı azalır, bunun yanında Google Arama Ağı reklamları ile birlikte daha geniş ve dikkat çekici bir alana sahip olursunuz.

Google Alışveriş Reklamlarında Anahtar Kelime Belirleyebilir miyiz?

 Anahtar kelimeler yerini bu reklam türünde Google Merchant Center’a reklam vereceğimiz ürünle için verdiğimiz XML ya da excel dosyasındaki ürün açıklaması, fiyatı, kategorisi gibi verilere bırakır. Sistem kendisi bu verilerden yararlanarak arama sonuçlarında hangi ürünleri göstereceğine karar verir. Bu noktada XML veya excel dosyası ile vereceğimiz bilgilerin doğru verilmesi önem taşımaktadır.

Google Alışveriş Reklamlarında Ücretlendirme Nasıl Olur?

Sizin belirleyeceğiniz Maksimum Tıklama Başı Maliyet ile kullanıcılar reklamınızı her tıkladığında belirlediğiniz teklifi geçmeyecek şekilde ücretlendirme yapar.

Google Alışveriş Reklamlarında Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Google Alışveriş Reklamları oluşturulması ve optimize edilmesi bakımından diğer reklam türlerine göre daha zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Google Alışveriş Reklam kampanyalarını mutlaka Adwords konusunda uzman ve bu alanda belirli bir deneyimi olan kullanıcıların kurması gerekmektedir. Aksi takdirde, normalde size büyük karlılık sağlayacak bu reklam biçimi gereksiz maliyet harcamaya sebep olabilir.

Neden Alışveriş Kampanyalarınız Tercih Etmelisiniz?

  • Alışveriş reklamları, Google Arama sonuçları arasında görsel olarak daha cezbedici reklamlar yayınlamanıza olanak tanır, bu yüzden rekabette öne geçme şansını size sunar.
  • Binlerce ürünün satıldığı bir e-ticaret sitesinde tüm ürünlerle ilgili tutarlı kampanyaların Adwords sisteminde oluşturulması çok zordur. Bunun yanında, Google Alışveriş reklamları için sadece belirli bir kurulumun yapılması ve aylık olarak ürün bilgilerinin güncellenmesi yeterlidir.
  • Google Alışveriş reklamları, ürün bilgilerinizde yer alan tanımlamalarla ilgili kelimelerde gerçekleşen Google aramalarında otomatik olarak görüntülenirler. Dolayısıyla, sizin elle oluşturacağınız bir Adwords kampanyasına göre çok daha fazla aramayla, üstelik daha doğru şekilde eşleşmeleri mümkün olacaktır. Bu da daha fazla satış anlamına gelir.

Alışveriş Kampanyalarından Nasıl Faydalanırsınız?

Alışveriş kampanyalarından faydalanabilmek için, mevcut ürün bilgilerinizi (fiyat, resim, diğer bilgiler) Google’a iletmeniz gereklidir. Bu işlem Google Merchant Center hesabı aracılığıyla yapılmaktadır. Bu iletim, otomatik veya manuel olarak gerçekleştirilebilmektedir. Birçok web sitesinin, mevcut veritabanlarına sağlanacak bir arayüz veya bir çıktı alımı ile, ürün bilgilerinizi Google Adwords kampanyalarınızla ilişkilendirmeniz mümkün olmaktadır. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra, Adwords sisteminde Alışveriş kampanyalarının oluşturulması mümkün olmaktadır.

Google Alışveriş kampanyalarınız için size yardımcı olabiliriz!

Medya Reklam Ajansı, diğer Google reklamlarında olduğu gibi, Google Alışveriş kampanyalarınızı da en üst düzeyde bilgi ve tecrübesiyle gerçekleştirecektir.

Whatsapp
Marka Danışmanı
Marka Danışmanı
Merhaba,
Çevrimiçiyiz bilgi almak ister misiniz?