Marka Tescili

Anasayfa » Marka Tescili
Marka Nedir ?

Marka, bir mal veya hizmetin bir başka mal veya hizmetten ayırt edilmesini sağlayan kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller,harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işareti içerir.

Marka Koruması ve Tescili

Marka koruması tescil yoluyla elde edilebilir. Bir markanın tescil ettirilmesi, özellikle aynı ya da karıştırılabilecek şekilde benzer bir marka ile ihtilaf oluşması halinde koruma sağlayacaktır.

Birçok kimse, ticari unvanının ve ticari işletmenin ticaret sicilinde tescilinin, eşzamanlı olarak marka koruması anlamına geldiğini düşünmektedir. Bu çok yaygın bir yanlış düşüncedir. Firmanın ticaret sicile kaydı, marka korumasısağlamaz. Bir firmanın ticari unvanı şirketin yasal yapısını tanımlarken, marka, şirketin ürününü/ürünlerini benzerlerinden ayırt etmeye yarar.

Marka Tescili Zorunlu mudur?

Marka tescili zorunlu olmamakla birlikte, tescil, sahibinin marka üzerindeki haklarını ispatlayan ve koruyan en önemli araçtır. Bu nedenle bütün dünyada marka tescili önemle tavsiye edilmektedir.

Whatsapp
Marka Danışmanı
Marka Danışmanı
Merhaba,
Çevrimiçiyiz bilgi almak ister misiniz?